Hej!
Jag kommer ta studenten år 2016 och bedöms efter det nya betygssystem (A, B, C....). Eftersom det anses vara ett betygssystem där det är svårare att nå de högre betygen, kommer antagningen sänkas? Kan antagningspoängen år 2016 vara t.ex. <21,5 och hp 1,5? Eller är det en omöjlighet?
Nytt betygssystem och mindre kullar är en kombination som kanske skulle kunna få antagningspoängen att sjunka ytterligare (?)
BI-platserna fördelas mellan "gamla BI" och BIex utifrån hur många som har betyg inom BIex. Gamla BI-betyg har inte tillgång till den kvoten, medan BIex-betyg har tillgång till gamla BI-kvoten.
BIex förväntas ha lägre betygssnitt än BI, åtminstone lär det bli så vid läkarprogrammet och andra utbildningar med hög konkurrens om platserna.
(För övriga utbildningar kan ovanstående regler fungera som en garanti för att BIex-gränsen inte ska kunna hamna högre än BI-gränsen.)