AT efter att det nya läkarprogrammet har införts

Läkaryrket, legitimation, specialistutbildning, arbetsmarknad, arbetsvillkor, et cetera.
Guest

AT efter att det nya läkarprogrammet har införts

Inlägg av Guest »

Hej alla!!

Någon som har koll på hur den nya läkarutbildningen kommer se ut och hur detta kommer påverka oss som redan går utbildningen? (Går T1 ) Jag har hört att vi ej påverkas av detta men hur blir det med AT för oss då.

Skall de ta bort AT för de som börjar nya utbildningen så tycker jag att det vore rättvist att de kortar AT till 6 månader efter examen för oss som redan går utbildningen. Jag förstår inte vad poängen med examen egentligen är om man ändå måste vänta minst 2 år på att få legitimationen.
empezar
Inlägg: 666
Blev medlem: 20 apr 2008, 15:21

Re: AT efter att det nya läkarprogrammet har införts

Inlägg av empezar »

Efter examen kan du ju dra till USA och göra residency. Väljer du t ex internmedicin är du då färdig specialist tre år efter examen. Jämför det med dina svenska kollegor som då hunnit kanske ett halvår in på sin ST.
Fd läkarstudent (termin 7 Uppsala)
Nyberg89
Inlägg: 348
Blev medlem: 19 dec 2011, 21:01

Re: AT efter att det nya läkarprogrammet har införts

Inlägg av Nyberg89 »

Det går fortare i USA för att man också får jobba så förbannat mycket. Räkna med åtminstone 20 timmar mer per vecka.
Per

Re: AT efter att det nya läkarprogrammet har införts

Inlägg av Per »

@ trådstartaren:

AT ersätts med +1 termin och sedan ett "nybörjarår" inför ST. Den totala tiden förändras inte för dem som stannar i Sverige efter examen, bara tiden fram till svensk läkarlegitimation.

(om man bortser från att det finns flera AT som är längre än 18 månader och att en termin egentligen är kortare än 6 månader...)
Skriv svar