Är trött på syos som inte har en aning om vad de pratar om, så försöker här istället!
Har inget slutbetyg från gymnasiet, har istället läst upp alla kurser på Komvux.
Kommer enligt vad jag förstår att räknas till det gamla systemet (kommer ej att få ett betyg enligt den nya modellen), men kommer naturligtvis att få betyg från båda gamla och nya kurser, och det hela är minst sagt förvirrande. Samlar nu meritpoäng.
Kommer att behöva läsa upp Svenska A och B (numera 1 och 2), samt Engelska A och B (numera 5 och 6), eftersom jag "bara" har VG i dessa.
Kommer även att läsa till Matematik 5 (förut E).
Undrar nu om jag kommer att få meritpoäng för dessa kurser (som på pappret inte ens finns längre) och i så fall hur mycket (Matematik E gav bara 50p, dvs 0,5mp, medan Matematik 5 ger 100p, dvs 1,0mp.)
Funderar också på Engelska 7 (fd Engelska C) som också verkar ha ändrat meritpoäng från 0,5 till 1,0 i det nya systemet.
Tacksam om någon har en aning!