Två frågor om PIL på KI

Besvara


Den här frågan är till för att förebygga automatiska registreringar.
Smilies
:glad: :ja: :ler: :skrattar: :cool: :tummeupp: :ledsen: :nej: :olycklig: :velig: :oj: :vitflagg: :neutral: :huh: :nja: :perplex: :tokig: :sliten: :blinkar: :tunga: :lurig: :visslar: :ful-ler: :himlar: :blundar: :glor: :doh: :arg: :bitter: :tummener: :oskyldig: :ond: :betagen: :konfys: :sover: :smart: :ninja: :skam: :rodnar: :pinsamt: :skraj: :w00t: :strålande: :tummarupp: :party: :telefon: :kyss: :tur: :censur:

BBCode är
[img] är AV
[flash] är AV
[url] är
Smilies är

Trådhistorik
   

Expandera Trådhistorik: Två frågor om PIL på KI

Re: Två frågor om PIL på KI

av DrAmirando » 08 aug 2011, 12:50

Man kan söka som obehörig men man blir stuken i första urvalet om man fortfarande är obehörig.

Re: Två frågor om PIL på KI

av Delagardi » 08 aug 2011, 11:25

Man kan inte söka PIL som obehörig.

Utåt tror jag inte KI erkänner att barn är en direkt nackdel under intervjuerna, men de föredrar nog studenter och framtida läkare som inte har förhinder i form av barn.

Två frågor om PIL på KI

av Snova » 08 aug 2011, 10:55

* kan man söka PIl även om man inte har behörighet att börja programmet? (och heller inte kommer att hinna bli behörig innan programmet startar)

* jag har läst på andra forum att folk som har barn missgynnas av detta vid intervjuerna. De uppgifterna hade några år på nacken och nu undrar jag om någon vet om det fortfarande är så?

Upp