Dissektioner i läkarutbildningen?

Besvara


Den här frågan är till för att förebygga automatiska registreringar.
Smilies
:glad: :ja: :ler: :skrattar: :cool: :tummeupp: :ledsen: :nej: :olycklig: :velig: :oj: :vitflagg: :neutral: :huh: :nja: :perplex: :tokig: :sliten: :blinkar: :tunga: :lurig: :visslar: :ful-ler: :himlar: :blundar: :glor: :doh: :arg: :bitter: :tummener: :oskyldig: :ond: :betagen: :konfys: :sover: :smart: :ninja: :skam: :rodnar: :pinsamt: :skraj: :w00t: :strålande: :tummarupp: :party: :telefon: :kyss: :tur: :censur:

BBCode är
[img] är AV
[flash] är AV
[url] är
Smilies är

Trådhistorik
   

Expandera Trådhistorik: Dissektioner i läkarutbildningen?

Re: Dissektioner i läkarutbildningen?

av aaa » 13 aug 2012, 12:11

Jag studerar i Örebro och kan säga att det här pekbordet är något som kommer att komma, men inget som används just nu. Hittills har vi använt filmer, 3D-program och djurdelar för anatomin. (Jag ska börja T4 till hösten)

Re: Dissektioner i läkarutbildningen?

av Nils » 19 mar 2012, 07:47

empezar skrev: Var det ett "helt" lik per grupp? Alltså fick ni se olika saker?
Ja. Vi var inte med vid öppnande av neurokranium men vi fick i övrigt se fullständiga invärtes obduktioner. Tror det var 2 eller 3 tillfällen per grupp och det fanns möjlighet att assistera patologen - vill minnas att någon i klassen öppnade thorax vid ett tillfälle.

Jag skrev rentav ett inlägg om obduktioner på min blogg, minns jag nu:
[död länk]

Det finns även en längre artikel i Lundagård om obduktioner:
http://lundagard.se/2008/04/28/att-mota-doden/

Re: Dissektioner i läkarutbildningen?

av empezar » 19 mar 2012, 07:21

Nils skrev:I Lund hade vi drygt ett halvdussin personer per demonstration, dock osäker på om obduktioner fortfarande ingår i preklin sedan läkarprogrammet gjordes om (och studentvolymerna började svälla).
Var det ett "helt" lik per grupp? Alltså fick ni se olika saker?

Re: Dissektioner i läkarutbildningen?

av Nils » 19 mar 2012, 00:43

I Lund hade vi drygt ett halvdussin personer per demonstration, dock osäker på om obduktioner fortfarande ingår i preklin sedan läkarprogrammet gjordes om (och studentvolymerna började svälla).

Re: Dissektioner i läkarutbildningen?

av empezar » 18 mar 2012, 17:43

Solid skrev:Det är brist på lik och Örebro har varit förutseende och köpt in detta pekbord. Man kommer även vid Örebro universitet gå igenom anatomin under patologkursen då studenterna är med vid obduktioner och då får se riktiga kroppar.
Vi hade 45 personer per lik (och demonstration) vid våra obduktionsdemonstrationer i Uppsala. Det måste vara svårt att lära sig något (anatomiskt) när man står så långt ifrån liket.

Re: Dissektioner i läkarutbildningen?

av Solid » 18 mar 2012, 12:38

Lina skrev:En fundering.

Jag har hört talas om någon slags hjälpmedel i form av ett "bord" med pekskärm eller liknande som köpts in till Örebros läkarutbildning och ska användas i anatomiundervisningen på samma sätt som en dissektion. (Som synes har jag ganska dålig koll på vad det egentligen handlar om. Har endast hört ett rykte...) Jag undrar om någon som gått T1 i Örebro känner till om detta stämmer och i sådana fall; Är det tänkt att detta "hjälpmedel" ska ersätta riktiga dissektioner eller är det bara som komplement?
Ja, det stämmer -I Örebro har man köpt i ett sådant pekbord där man kan "scanna" in riktiga patienters kroppar och sedan skala av dem lager för lager och vrida på dem osv.

Det är brist på lik och Örebro har varit förutseende och köpt in detta pekbord. Man kommer även vid Örebro universitet gå igenom anatomin under patologkursen då studenterna är med vid obduktioner och då får se riktiga kroppar.

Re: Dissektioner i läkarutbildningen?

av HGB » 26 feb 2012, 18:43

Doktoranden skrev: Ett litet observandum, att bli kirurg och lära sig dissekera/operera är en gedigen del av ST-utbildningen - inte grundutbildningen.
Helt riktigt - bortsett från att YK och ÄK i dissektion ingått i
de allra första årskurserna på BMC Uppsala.

Självklart blir man inte kirurg genom enbart dissektioner, men du förstår nog själv att det inte var vad jag avsåg med inlägget.
Jag menar att dissektion av människolik är nödvändig för all
förståelse av humananatomi. MVH/HGB

Re: Dissektioner i läkarutbildningen?

av empezar » 26 feb 2012, 15:05

Lina skrev:Uppsala ställde tydligen in dissektionerna denna termin pga likbrist. KI skulle ju försöka köpa delar från USA om de fick. Så hur sur jag än är för att de rationaliserat bort dissektionerna i Örebro så får man kanske inse att det är åt det hållet vi går. :tummener:
Jag undrar vad det var för dissektioner jag var på i höstas i så fall (i Uppsala).

Re: Dissektioner i läkarutbildningen?

av Doktoranden » 23 feb 2012, 11:03

HGB skrev:Skulle själv inte vilja bli opererad av någon som inte genomgått en gedigen dissektionskurs. :nej:
Ett litet observandum, att bli kirurg och lära sig dissekera/operera är en gedigen del av ST-utbildningen - inte grundutbildningen.

Re: Dissektioner i läkarutbildningen?

av HGB » 17 feb 2012, 10:32

Jag instämmer med framlidne Docent Björn Sandström om att det är lika omöjligt att lära sig anatomi utan att själv dissekera som att förstå Mozarts musik utan att höra den spelas. Problemet med brist på lik är verkligen inte nytt - Sandström bildade "De Dödas Vänner" i Uppsala när styrelsen inte ville bekosta hämtning och balsamering av lik. Sedan fick studenterna under en tid dissekera får. Att "handla" med hela eller färdigdissekerade kroppar efter människor vars yttersta vilja varit att ställa sin kropp till den anatomiska undervisningens förfogande är
kanske enda vägen, och då skall man ta den; det är inte meningen att någon skall tjäna pengar på det här, utan priset skall endast täcka de faktiska kostnaderna för preparaten. Jag har själv studerat anatomi både i Sverige och utomlands, bl a under Günther von Hagens i Heidelberg, och han är ju en av dem som till slut tröttnade på allt tjafs och startade plastinationscentrum. Dataspelen hör inte hemma inom seriös utbildning som syftar till att utbilda medicinare. Skulle själv inte vilja bli opererad av någon som inte genomgått en gedigen dissektionskurs. :nej:

Upp