1,55 umeå
Postat: 01 nov 2019, 18:21
Hur tror ni hp-kvoten kommer se ut för Umeå vt2020? Tror ni på samma som våren 2019, alltså att andra urvalet sjunker till 1,55 eller...? 
Sveriges största fristående hemsida och forum för läkarstudenter.
https://xn--lkarstudent-l8a.se/forum/
https://xn--lkarstudent-l8a.se/forum/viewtopic.php?f=223&t=6901
Har försökt flera dagar nu att få ett svar från uhr, men dom hänvisar till statistiksidan varje gång. Försökt förklara att man inte kan se det på statistiksidan, utan bara det totala antalet antagna i HP-gruppen.Gäst skrev:Hur många antagna hade 1,55 i meritvärde?
Kan månne UmU ha statistiken ni efterfrågar? Åtminstone är det väl bara universiteten som har tillgång till statistiken från reservantagningen. Vilket i sådana fall skulle betyda att endast de vet hur många som efter andra urvalet antogs med 1,55 i HP. Men jag vet inte om ni syftade på hur många som antogs med 1,55 i andra urvalet eller i reservantagningen eller totalt. (Däremot tycker jag nog att UHR borde ha och kunna ge statistik för hur många som antogs i urval 2 med 1,55 i meritvärde.)Matts skrev:
Har försökt flera dagar nu att få ett svar från uhr, men dom hänvisar till statistiksidan varje gång. Försökt förklara att man inte kan se det på statistiksidan, utan bara det totala antalet antagna i HP-gruppen.
Ska försöka en gång till, återkommer om jag får något svar.
Är ute efter både statistiken för U2 och reservantagningen och har därför varit i kontakt med både UmU och uhr. Men det är som du säger, UmU skickar bara runt mig till olika personer och har ingen koll på vem det är som vet vad. Så vi får se, men tror inte jag kommer få reda på allt innan antagningsbeskedet och då spelar det ju ingen roll.Student skrev: Kan månne UmU ha statistiken ni efterfrågar? Åtminstone är det väl bara universiteten som har tillgång till statistiken från reservantagningen. Vilket i sådana fall skulle betyda att endast de vet hur många som efter andra urvalet antogs med 1,55 i HP. Men jag vet inte om ni syftade på hur många som antogs med 1,55 i andra urvalet eller i reservantagningen eller totalt. (Däremot tycker jag nog att UHR borde ha och kunna ge statistik för hur många som antogs i urval 2 med 1,55 i meritvärde.)
Just UmU är dock enligt min egen erfarenhet notoriskt dåliga att svara på frågor gällande reservantagning. Mejlar man dit så skickas alla frågor till det s.k. InfoCenter, som inte verkar ha koll. Detta fast frågan egentligen borde riktas till en antagningshandläggare, vilket det gör om man mejlar till t.ex. KI.