Sida 1 av 1

Linköping antagna

Postat: 12 dec 2016, 17:24
av Gäst
Jag tänkte kolla hur många som är antagna till Linköping och som ej fixat boende ännu.. Vad gör ni? Det verkar omöjligt att få något via studentbostäder

Linköping antagna

Postat: 12 dec 2016, 18:21
av Guest
Hej!

Jag är också antagen till Linköping och har liknande problem... Har förvisso över 650 köpoäng på studentbostäder men det räcker bara till korridor och jag skulle aldrig klara av det.
Min farbror och min kusin känner folk i staden, de har sagt att de ska ringa runt och se om det finns något för mig. Om jag inte får tag på något kommer jag nog pendla första terminen (eller tills jag hittar något boende). Jag bor i Jönköping så det ska inte vara omöjligt, å andra sidan vet jag inte om det kommer funka för mig att pendla...

Linköping antagna

Postat: 12 dec 2016, 18:32
av ANDI
Jag har sett ett par förfrågningar om någon vill hyra olika boenden på nuvarande T1s facebooksida.
Gå med i gruppen VT17 och prata med superfaddrarna, så kanske ni kan få tips.

Linköping antagna

Postat: 12 dec 2016, 18:54
av Guest
Stort tack för tipset! :glad:
Vad heter facebooksidan?

Linköping antagna

Postat: 12 dec 2016, 21:05
av Gäst
Jag har oxå ungefär 630 poäng och det räcker inte för en lägenhet..
Tack för tipset, jag antar att gruppen heter VT17 då?

Linköping antagna

Postat: 12 dec 2016, 21:41
av Gäst
Men som det ser ut verkar det vara lättare att få tag på större lägenheter, är någon intresserad av att bo delat då? Det blir nog lättare om alla går samma program :)

Linköping antagna

Postat: 13 dec 2016, 10:34
av Student
Jag går T1 där, är dock inte en fadder. Jag fick tag på en fin etta centralt via min annons på anslagstavlan då i augusti: https://www.student.liu.se/studenttjans ... oping?l=sv

Lägg ut en annons där, berätta om vem ni är och vad ni söker. Ni kommer nog få många svar, och om ni har tur kanske blir det en billig etta i andra hand.

Annonsera på blocket också, många vänner säger att det var väldigt värdefullt.

Tyvärr är det svårt att få tag på förstahandskontrakt, precis som i resten av Sverige, men tak över huvudet är det väldigt lätt att få tag på.

Alla kommer 100% garanterat hitta boende innan terminsstart, annars finns det vandrarhem med billiga enkelrum att hyra månadsvis. http://www.teotess.se/priser som exempel

Linköping antagna

Postat: 14 dec 2016, 03:14
av Catayah
Det är jättesvårt med bostad i Linköping just nu. De förstahandskontrakt som går att få tag i om MSN inte har väldig tur för de som inte stått i kö jättelänge är hos privata värdar eller de snordyra nybyggena hos Stångåstaden. Studentbostäder har visserligen ofta förtur på korridorsrum för nya studenter men det finns väldigt få studentbostäder jämfört med vad det finns studenter.

Linköping antagna

Postat: 14 dec 2016, 07:30
av ANDI
Edit: Menade såklart VT17, men den bjuder jag på.

Verkar inte finnas någon FB-grupp för HT17 än? Här är HT16-gruppen https://www.facebook.com/groups/100829182593619

Linköping antagna

Postat: 14 dec 2016, 12:48
av Gäst
Nej, är ju rätt länge kvar till dess. Kanske satsa på VT17-gruppen istället. https://www.facebook.com/groups/2120120 ... 4/?fref=ts :tummeupp: