Sida 1 av 1

Tror du antagningsgränserna höjs i b1?

Postat: 21 jun 2013, 01:47
av Jimmy95
Nils jag har 21,9 på b1 och är osäker om poängen höjs i vårterminen. Tror du antagningsgränserna höjs? :ledsen:

Re: Tror du antagningsgränserna höjs i b1?

Postat: 22 jun 2013, 02:19
av Nils
Hej Jimmy95!

Det känns som att B1-gränserna kan vara på väg att vända uppåt men 21,90 bör fortfarande räcka vid åtminstone Linköpings Universitet, Umeå Universitet och Örebro Universitet.

Re: Tror du antagningsgränserna höjs i b1?

Postat: 23 jun 2013, 12:29
av Jimmy95
Nils om man får undra varför tror du att antagningsgränserna kommer bli högre?

Re: Tror du antagningsgränserna höjs i b1?

Postat: 23 jun 2013, 13:51
av Nils
Jämförelse av VT13 och VT12 respektive HT12 och HT11; det senaste året medförde mindre ökningar på flera orter.

BI-kvoten är fortfarande en "ung" kvot och nedgången i början kan förklaras med att de färska gymnasiestudenterna inte ännu hade bra koll på systemet. Nu när de har bättre koll så kan BI-gränserna vara på väg upp igen, trots utbyggnaden av antalet platser vid läkarprogrammen.

Re: Tror du antagningsgränserna höjs i b1?

Postat: 23 jun 2013, 15:20
av Jimmy95
Nils: kollar man på de tidigare hösttermins antagningspoängen så är det ganska stabilt, så man kan inte direkt väll säga att den b1 kvoten är ung och därför har poängen sjunkit? Liksom Örebros universitet öppnades vilket medförde till att fler platser blev till och antagningspoängen sjönk. Så kan inte denna vara orsaken istället ?

Re: Tror du antagningsgränserna höjs i b1?

Postat: 23 jun 2013, 15:51
av Nils
Det stämmer att Örebros läkarprogram bör ha bidragit till nedgången i början.

Med att kvoten är "ung" menade jag att det sannolikt fanns relativt många med relativt höga BI-poäng sedan tidigare, innan kvotens början, och att det därför var starkare konkurrens i början än senare.